Motosport, który warto pokochać.

Kto nie słyszał o takich sławach, jak Kajetan Kajetanowicz, Marian Bublewicz, Krzysztof Hołowczyc, lub ostatnimi czasy Robert Kubica. Rajdy samochodowe nie mają przed nimi tajemnic – ich umiejętności pozwalają na pokonywanie krętych, trudnych tras o różnej nawierzchni w możliwie najszybszy sposób.

Colin McRae i jego Subaru Impreza do dziś goszczą na wielu materiałach filmowych o tym sporcie, zarażając rajdową pasją kolejne rzesze ludzi z różnych pokoleń. Rajdy mają w sobie ten magiczny urok, który wywyższa tę dziedzinę sportu spośród innych.

Precyzyjna i diabelnie szybka jazda po niejednokrotnie śliskiej drodze za kierownicą kilkusetkonnego auta wymaga nie lada umiejętności, wiedzy technicznej i opanowania. Kierowców rajdowych często spotykają różnego rodzaju wypadki, te lżejsze, jak i te gorsze, jednak motoryzacyjna pasja nie pozwala im porzucić wyścigów i po rehabilitacji najczęściej wracają do jazdy. Można wręcz powiedzieć, że rajdy samochodowe to coś więcej niż tylko sport. Dla wielu to sposób na życie.

rally-201835_640

Maksimum ryzyka, maksimum emocji

Trudno o bardziej niebezpieczny sport, niż rajdy samochodowe. Mimo ogromnego ryzyka, jakie się z nim wiąże miłośników ekstremalnej jazdy nie brakuje. Bardzo często jest to jazda na granicy bezpieczeństwa. Nie jeden nazwie rajdy igraniem ze śmiercią i będzie miał sporo racji.

Co przyciąga wielbicieli rajdów? Przede wszystkim ogromny zastrzyk adrenaliny. Jak każdy sport o charakterze ekstremalnym, tak również rajdy wyzwalają w uczestnikach pokłady emocji, które na co dzień są głęboko skrywane. Dlatego sport ten wciąż znajduje nowych fanów, a jego popularność nie maleje. Ludzie nie tylko chętnie uczestniczą w rajdach, ale również oglądają zawody. Część emocji przenosi się bowiem także na widzów.

auto-663322_640

Szczyt adrenaliny, czyli rajdy samochodowe

Jeśli kusi Cię, by spróbować czegoś szalonego, ale nie przepadasz za głębokimi wodami, lub dużymi wysokościami, to może najlepszym sposobem na wywołanie u Ciebie odpowiednich pokładów adrenaliny będą rajdy samochodowe. Oczywiście najwięcej emocji przysparza kibicowanie podczas profesjonalnych rajdów.

Jednak jeśli gdzieś w Twojej okolicy funkcjonuje amatorski automobilklub, wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się do niego zapisać.

Trzeba liczyć się z tym, że udział w rajdach, nawet organizowanych na własną rękę, wymagają sporego nakładu finansowego.

Raczej wątpliwe jest, żeby jeżdżenie swoim prywatnym samochodem na trudnych terenach, miałoby być bezpieczne. Ale przecież trzeba zawsze od czegoś zacząć.

Rajdy samochodowe

Dzięki takim postaciom jak Robert Kubica, w Polsce dużą popularnością zaczęły się cieszyć, różnego rodzaju rajdy samochodowe.

Coraz więcej ludzi jest także zainteresowane aktywnym braniem udziału w przedstawionym sporcie. W momencie gdy zdecydujemy się na czynny udział w tej dziedzinie sportu, musimy wziąć pod uwagę wysokie koszta uprawiania tej dyscypliny. Jedynym rozwiązaniem jakie jest dla nas korzystne to posiadanie sponsorów, którzy pomogą nam sferze finansowej.

Aby ubiegać się o pomoc sponsorów, należy wcześniej jednak mieć na swoim koncie pozytywne wyniki w rywalizacji z innymi zawodnikami. Wyścigi samochodowe to kosztowny sport, który wymaga dużego zaplecza finansowego i wsparcia sponsorów.

rally-395899_1280

Pokochać szybkość

Wśród pasjonatów sportów ekstremalnych dosyć dużą grupę stanowią uczestnicy rajdów samochodowych. Co ich charakteryzuje? Przede wszystkim zamiłowanie do szybkości i ryzyka. Rajdy samochodowe zapewniają ogromną dawkę adrenaliny. Wiążą się jednak z ogromnym niebezpieczeństwem. Niektóre z wypadków, które są nieodłącznym elementem rajdów kończą się utratą zdrowia albo nawet życia.

Osoby biorące w nich udział zdają sobie sprawę z ryzyka. Decydują się na nie zupełnie świadomie i dobrowolnie. Miłość do samochodów i szybkości jest niejednokrotnie silniejsza, niż zdrowy rozsądek. Niestety w tym sporcie brawura może pozbawić życia.

Można je stracić samemu albo odebrać je innemu uczestnikowi rajdu. Takie argumenty przegrywaja jednak z pasją.

car-170889_1280

Popularność rajdów samochodowych

Wystarczy posiadać odpowiednią licencję, aby brać udział w rajdach samochodowych. Mimo, że są one bardzo niebezpieczną dyscypliną sportu, ich popularność jest bardzo duża. Z czego to wynika?

Rajdy samochodowe dostarczają ogromnej dawki adrenaliny. To sport dla osób kochających ryzyko. O bezpieczeństwo rajdów można oczywiście zadbać. Wystarczy ich odpowiednia organizacja oraz rozsądek uczestników. Nie mniej jednak nie da się w ich trakcie uniknąć nieprzewidzianych zdarzeń. Wypadki są tu na porządku dziennym.

Wielu uczestników rajdów wykazuje się brawurą. Za ich popisy niestety czasami płacą inni. Ryzyko jest jednak wliczone w ten sport i każdy, kto decyduje się na udział w rajdzie doskonale zdaje sobie z tego sprawę.

Spa-Francorchamps_overview

Najlepszy tor formuła 1

Formuła 1 to prawdziwa gratka nie tylko dla fanów motoryzacji. Jest to dyscyplina sportowa, która przyciąga nawet kibiców, którzy nie posiadają nawet prawa jazdy. Według najbardziej zagorzałych kibiców formuły 1 oraz samych kierowców jednym z najlepszych torów wyścigowych jest Silverstone, czyli tor na którym po raz pierwszy odbyło się GP Formuły 1.

Na torze Silverstone co roku odbywa się przepiękny wyścig o GP Wielkiej Brytanii.

Wielu fanów tej dyscypliny uważa, że bez tego klasyka, Formuła 1 nie była by taka sama. Bardzo dużo kierowców ceni sobie również tor Spa w Belgii, który posiada najlepszy zakręt na świecie, czyli Eau Rogue. Doświadczeni kierowcy, z gorszymi bolidami mają na tym torze prawdziwe pole do popisu i wielu fachowców uważa, że na torze tym nie wygrywają bolidy tylko umiejętności poszczególnych kierowców.

indy-car-669142_640

Polska w Formule 1

Formuła 1 to bardzo piękny i widowiskowy sport w którym jednak bardzo małą rolę odgrywają Polacy. Wszyscy fani tej dyscypliny sądzą, że w formule 1 występował tylko jeden Polak (Robert Kubica) jednak nie do końca jest to prawda. W drugiej połowie lat 70-tych FIA zorganizowała wyścig formuły 1 w Polsce, ponieważ dysponowała ona bardzo dobrym torem wyścigowym w Poznaniu.

W czerwcu 1979 roku w naszym kraju z okazji Międzynarodowych Targów po raz pierwszy zorganizowano wyścig formuły jeden. Do naszego kraju przywieziono wówczas znakomity bolid kanadyjskiego zespołu Wolf-Ford, za którego kółkiem stał syn ówczesnego premiera Polski – Andrzej Jaroszewicz. Bolid, którym jeździł Polak w 1977 roku wygrał w Grand Prix Monako.

Między innymi dlatego właśnie wielu fachowców od motoryzacji i sportu jakim jest formuła 1, uważa, że pierwszym polskim kierowca wcale nie był Robert Kubica.

ferrari-california-554819_1280

Ile zarabiają kierowcy w formule 1

Jak powszechnie wiadomo formuła 1 to bardzo drogi sport, który uprawia tylko garstka kierowców na całym świecie. Sport ten poza różnymi ciekawostkami związanymi przede wszystkim z osiągami bolidów oraz bezpośrednią walką pomiędzy kierowcami i teamami przyciąga również dużą uwagę poprzez pieniądze.

Pomimo tego, że złote czasy wyścigów samochodowych skończyły się kilka lat temu to w dalszym ciągu kierowcy formuły 1 mogą liczyć na ogromne zarobki i dlatego też wielu młodych kierowców marzy o tym, aby w niedalekiej przyszłości zasiąść za sterami swojego wymarzonego bolidu.

Najlepsi kierowcy tacy jak np. Lewis Hamilton czy Fernando Alonso w przeciągu jednego sezonu mogą wzbogacić się nawet o 20 milionów euro.

Jak widać formuła 1 to bardzo dochodowy sport i dlatego też w czołówce najbogatszych sportowców świata można znaleźć sporo kierowców.

rally-792377_1280

Wyścigi

Kobiety często zastanawiają się, czym różnią się rajdy samochodowe od wyścigów formuły 1.

Główna zasada jest ta sama: wygrywa zawodnik, który osiągnie najlepszy czas przejazdu. Jaka jest więc różnica?
Rajdy samochodowe składają się z odcinków, które samochody przejeżdżają po kolei. Mogą odbywać się one w różnym terenie, na rożnym podłożu.

Pojazdy, które biorą w nich udział, to zwykłe auta osobowe, które znamy z ulic, tylko w specjalnych wzmocnionych wersjach.
Formuła 1 to szybsze tempo i większe wydatki. W niej nie jeżdżą zwykłe auta, tylko specjalnie budowane bolidy, które osiągają zawrotne prędkości. Ich dziwny kształt wynika z tego, że muszą mieć jak najmniejszy opór powietrza. Poruszają się one wszystkie razem robiąc okrążenia po specjalnie przystosowanych torach, nie obejrzymy więc wyścigu w pobliskim lesie.